Skip to content

Kocam çok değişti!

Kocam Çok Değişti

Designed by jcomp / Freepik

"Kocam çok değişti!"

Evli kadınların çoğu, eşinin evlendikten sonra az veya çok değiştiğini söyler. Düşününce, hiç de hoş bir durum değil bu. Hayatınızı birlikte geçirmeye karar verdiğiniz adamın, tanıdığınız kişi olmadığını fark edince, kendinizi kandırılmış hissedersiniz. Bu hisle yaşamayı kimse istemez.

Diyelim ki mağazada bir elbise bakıyorsunuz. Mağazadaki tezgahtar elbiseyi denediğinizde, üstünüze cuk oturduğunu ve çok yakıştığını, gözlerinizi ortaya çıkardığını söyledi. Elbise, mağaza ışığının altında tam zevkinize hitap ediyordu. Tezgahtarın sıcakkanlı ve övgü dolu sözlerinin de etkisiyle normalde vereceğinizin 2-3 katı para verdiniz ve elbiseyi alıp eve geldiniz. Evde elbiseyi hevesle tekrar denediğinizde, bir baktınız ki rengi mağaza ışığında göründüğü gibi yumuşak bir fıstık yeşili değil, cart yeşil! Üstelik koltuk altları sıkıyor, eteği de fazla uzun.

Çözümü çok basit. Elbiseyi geri dönüp mağazaya iade edebilirsiniz. Böylece kandırılmışlık hissine takılıp kalmazsınız.         Kocam çok değişti

Evlilikte ise durum bambaşka. İade süreci çok daha uzun ve maliyetli. Üstelik o elbiseyi her gün giymek zorundasınız.

Böyle bir hayatı kimse haketmiyor.

Pekiyi neden evlendikten sonra değişiyor bu kocalar? Neden ilk tanıdığınızdaki yumuşak renkli, üstünüze cuk oturan formlarını kaybediyorlar?Eşim, hayatımda tanıdığım en sakin, yumuşak ve uyumlu adamdı. Beni olduğum gibi kabul ediyor, kusurlarımı görmüyordu. Benim istememe gerek kalmadan, her boş vaktini beni görmeye ayırıyordu.

Arkadaşlarının yanında beni el üstünde tutuyordu. Sık sık iltifatlar edip hediyeler alıyordu. Kendisi hoşlanmadığı halde, benimle dans kursuna bile geliyordu!

Ne olduysa evlenmeye karar verdikten sonra oldu. Bana hayatımın en mutlu günlerini yaşatan adam, beni artık o kadar da umursamamaya başlamıştı.

"Eh, ömür boyu benimle olacağı kafasına dank edince, cazibemi kaybettim herhalde" diyordum. Ara sıra sivri dilli yorumlar yapmaktan da kaçınmıyordum. Tabii benim agresif tavırlarım, onun benimle daha çok ilgilenmesine sebep olmadı.

Kendimi kandırılmış hissediyordum. Sanki birisi bana parlak bir cisim göstermiş, o cismin cazibesine kapılmamı sağlayarak beni tuzağa düşürüp kafese kapatmış gibi.

Eminim burayı okuyan birçok kadın da aynı hisleri yaşıyor.

Hanımlar, bu hikayede bir tutarsızlık var, fark ettiniz mi?

Erkekler, kadınları mutlu etmeyi, onların peşinden koşmayı severler. Hayatlarının amacı, bir kadını tuzağa çekip kendileriyle mutsuz bir ömür geçirmeye zorlamak değildir.

Aksine, erkekler, yanlarındaki kadının mutluluğundan büyük bir gurur ve başarı hissi duyarlar.

Eee, o zaman neden eşim yüzüğü taktığımız andan itibaren kademeli olarak ilgisizleşmeye başlamıştı?

Kocam değil, ben değişmiştim!

Eşimin ilk tanıştığımızdaki gibi davranmasını istiyordum. Dikkatim tamamen onun yaptığı ve yapmadığı şeylere odaklıydı. Kendimdeki değişimi görmüyordum.

Eşinizle ilk tanıştığınız zamanı hatırlayın. Onu değiştirmeye, geliştirmeye, düzeltmeye çalışıyor muydunuz? Muhtemelen hayır.

Eleştirmiyor ve talep etmiyordunuz. Üzerinde hak iddia etmiyordunuz. Sizinle ilgilenmesi ve sizi mutlu etmesi gerektiğine dair yorumlar yapmıyordunuz.

Kendi kendinize mutluydunuz, bu yüzden ışık saçıyordunuz. O halinizle, eşinizi mıknatıs gibi kendinize çekmiştiniz.

Siz mutlu ve rahat olduğunuz için, eşiniz üzerinde bir baskı hissetmeden, yapmak için doğduğu şeyi yapıyordu: bir kadını mutlu etmek!

Bu yüzden, eşimin bana ilk günlerdeki gibi davranmaya başlaması için, yapacağım şey çok basitti: İlk tanıştığımızdaki halime dönmek!

İlk olarak, (yapıcı yönde bile olsa) eleştirmeyi bıraktım. Sonuçta, ilk tanıştığım bir adamı geliştirmeye çalışmayacağım aşikar.

Ne konuda olursa olsun, tavsiye vermeyi bıraktım. Kendini ilgilendiren konularda fikrimi sorsa bile "Sen bilirsin" demeye başladım. İlk tanıştığımızda ona ne yapması gerektiğini söylemiyordum, o da bana sormuyordu zaten.

Her boş zamanımı onunla geçirmeye çalışmayı bıraktım. Kendi hayatımı geri aldım. Kendimi iyi hissettirecek şeyleri, her gün ibadet gibi yapmaya başladım.

Evdeki tek yetişkin gibi davranmayı bıraktım. Bazı ev işlerini yapmayı komple bıraktım. Kısa süre sonra eşim her hafta temizlik hizmeti almamızı teklif etti ve ev işlerinin çoğundan kurtuldum.

Olabildiğince yumuşadım. Çabuk sinirlenen biri olmak yerine, savunmasız kalmayı seçtim. Ben savunmasız kalınca, eşimin de insani tarafını daha sık görür oldum.

Başbaşa dışarı çıktığımızda, yönetici koltuğuna oturmayı bıraktım. Beni seçtiği yerlere götürmesine izin verdim.

O da benimle birlikte eski haline geri döndü!

Bana çok soran oluyor: "Neden sadece kadınlara yönelik yazılar yazıyorsunuz? Erkeklerin aklı yok mu?"          Kocam çok değişti

Cevap burada gizli aslında. Ben, benim ses tonumun, ilişkimizin ses tonunu belirlediğini fark ettim. Siz dipten yukarı çıktıkça, eşiniz de sizi takip ediyor.

Tabii ki bütün suç sizde ve bütün sorumluluğu siz almalısınız demiyorum. Karşınızdaki adamın da kusurları, geliştirmesi gereken yönleri var. Kimse mükemmel değil.

Ancak siz bunu kontrol edebilir misiniz? Onu geliştirebilir, değiştirebilir misiniz? Hayır. O halde, işin bu tarafına odaklanmanın da bir anlamı yok.

Kendinizi değiştirdiğinizde, hayatınızdaki erkek de sizin değişim rüzgarınızdan etkilenecek, ilham alacaktır.

Ben bana kur yapan, düşünceli, sakin, saygılı ve cömert adamı geri kazandım. Aynısını sizin için de istiyorum 🙂

 Kocam çok değişti

2 thoughts on “Kocam çok değişti!

  1. Zeynep Bahar

   Hale, çok zor bir durum!
   İnan ki yalnız değilsin. Kadın tarafından saygısızlık ve talepkarlık gören, yani "oksijeni kesilen" erkekler hava almak için kafasını bazen suyun yüzüne çıkartabiliyor. Tabii ki bu kabul edilir bir durum değil. Ancak hiçbir insanın mükemmel olmadığını düşündüğümüzde, sen saygı ortamını geri getirdiğinde, yani ona oksijenini geri verdiğinde, oksijen aramak için kafasını dışarı uzatmasına gerek kalmayabilir!
   Seni saygı ile ilgili yazılarımı okumaya davet ediyorum:
   http://www.zeynepbahar.com/evlilikte-heyecani-yeniden-alevlendirmek/
   http://www.zeynepbahar.com/kocaniz-sizinle-daha-cok-vakit-gecirecek/
   Ayrıca yeniden çekici bir kadın haline gelmek ve eşini mıknatıs gibi kendine çekmek için:
   http://www.zeynepbahar.com/once-kendinizi-dusunun-diger-her-seyin-yoluna-girdigini-goreceksiniz/

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir